Friday , 22 January 2021
خانه » اخبار » نسل جدید توربین به صنعت برق کشور وارد می شود

نسل جدید توربین به صنعت برق کشور وارد می شود

  “حمید چیت‌چیان” درباره آخرین وضعیت ظرفیت نصب شده نیروگاهی ایران، اظهار داشت: ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور هم‌اکنون به 70 هزار و 440 مگاوات رسیده است که با این میزان ظرفیت نیروگاهی، رتبه 14 جهان را از آن خود کرده‌ایم.


وی افزود: باوجود تمام تحریم‌ها، با تکیه بر لطف خدا و استفاده از تمام ظرفیت‌های داخلی، برقی با اطمینان و با کیفیت به مردم عرضه می‌کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به جایگاه ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در صنعت برق، یادآور شد: حدود 30 سال پیش، ساختن نیروگاه به‌وسیله متخصصان داخلی افسانه محسوب می‌شد و حتی طراحی و اجرا و بهره‌برداری از نیروگاه‌ها، پست‌های برق و خطوط انتقال به‌وسیله خارجی‌ها انجام می‌شد اما هم‌اکنون طراحی و اجرا و بهره‌برداری از این تاسیسات به‌وسیله صنعت‌گران ایرانی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون نه‌تنها شرکت‌های ایرانی در احداث نیروگاه‌های حرارتی و آبی توانمند هستند، بلکه پروژه‌های بسیاری در خارج از کشور انجام می‌دهند و توانمندی‌های قابل‌توجهی در صنعت برق کسب کرده و به جز موارد نادری، بخش بزرگی از تاسیسات صنعت برق را در داخل کشور تولید می‌کنیم.

چیت‌چیان با اشاره به بازدید روز چهارشنبه مقام معظم رهبری از کارخانه‌های گروه مپنا، گفت: بیش از یک‌سوم نیروگاه‌های کشور به‌وسیله این گروه ساخته شده است و در ساخت توربین‌های گازی جزو شش کشور تولیدکننده جهان هستیم و از نظر حجم تولید در مقام پنجم قرار داریم.

وی درباره صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق، گفت: 46 شرکت ایرانی در 40 کشور جهان مشغول احداث نیروگاه‌های حرارتی و آبی، اجرای خطوط انتقال، پست، تعمیر و نگهداری و بازسازی نیروگاه‌ها، احداث شبکه فاضلاب و تصفیه‌خانه‌ها و صدور تجهیزات مربوط به صنعت آب و برق هستند.

وزیر نیرو با بیان اینکه هم‌اکنون یک نیروگاه بزرگ در تاجیکستان ساخته شده و به بهره‌برداری رسیده است، اظهار داشت: در سریلانکا در حال احداث دو سد و نیروگاه بزرگ هستیم و در قاره آفریقا نیز حضور داریم.

وی کشورهای عراق، سوریه و عمان را جزو شرکت‌هایی که پیمانکاران ایرانی در حال احداث نیروگاه در آنها هستند، بیان کرد و افزود: همچنین جمهوری اسلامی ایران در بازسازی نیروگاه‌های کشورهای اندونزی، سوریه و پاکستان سهیم است.

چیت‌چیان تصریح کرد: مشتریان ما در خارج از کشور وقتی قابلیت‌های شرکت‌های ایرانی را می‌بینند، متوجه استاندارد بالای کار ایرانیان می‌شوند.

وی ظرفیت‌سازی در صنعت برق پس از انقلاب اسلامی را یکی از کارهای بزرگ وزارت نیرو دانست و گفت: وزارت نیرو بیش از 100 شرکت مشاوره‌ای، پیمانکاری و سازنده تجهیزات در صنعت برق ایجاد کرد و پس از رشد و بالندگی این شرکت‌ها به بخش خصوصی واگذار شد.

وزیر نیرو با بیان اینکه به چهار کشور عراق، پاکستان، افغانستان و ترکیه صادرات برق، از ترکمنستان واردات و با کشورهای آذربایجان و ارمنستان تبادل برق داریم، گفت: در سال گذشته 11 میلیارد کیلووات ساعت صادرات برق داشتیم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ایران به‌صورت هاب انرژی منطقه تبدیل می‌شود.

وی در ادامه به اهمیت تحقیق و توسعه در صنعت برق اشاره کرد و گفت: تمام شرکت‌های بزرگ جهان در حال رقابت برای کسب بازار بیشتری نسبت به رقبا هستند که این مستلزم افزایش کیفیت و کاهش هزینه‌هاست.

وی افزود: برای رسیدن به این دو هدف، چاره‌ای جز تحقیق و پژوهش نیست که یکی از ارکان پژوهش، محیط‌های دانشگاهی است.

چیت‌چیان ادامه داد: در جهان دانشگاه‌ها، موسسه‌های پژوهشی وابسته به دولت و ظرفیت‌های تحقیق و توسعه شرکت‌ها سه ارگان تحقیق و پژوهش محسوب می‌شوند و ما برای اینکه در صحنه بین‌الملل آماده باشیم، نیاز به تحقیق و پژوهش داریم.

وی خاطرنشان کرد: صنعت آب و برق نسبت به بخش‌های دیگر، جزو صنایع پیشرو در امر تحقیق و توسعه محسوب می‌شود که امیدواریم با لطف خداوند و همت صنعت‌گران، شاهد موفقیت‌های بزرگ‌تری باشیم.

وزیر نیرو سپس به جایگاه انرژی‌های تجدیدپذیر به‌ویژه انرژی بادی در سبد برق کشور اشاره کرد و گفت: انرژی‌های تجدیدپذیر به‌دلیل وجود تفکر اشتباهی در گذشته، رشد زیادی نکرده است.

وی افزود: در گذشته تصور می‌شد که سرمایه‌گذاری اولیه انرژی‌های تجدیدپذیر بالاتر از نیروگاه‌های حرارتی است که تفکر غلطی است.

چیت‌چیان ادامه داد: هم‌اکنون بخش قابل‌توجهی از سوخت نیروگاه‌ها ازطریق سوخت‌های مایع (مازوت و گازوییل) تامین می‌شود که به‌ازای هر یک کیلووات ساعت تولید برق، 20 سنت یعنی 600 تومان فقط برای سوخت آن هزینه می‌شود و اگر این واقعیت را درنظر بگیریم، متوجه می‌شویم که انرژی‌های تجدیدپذیر کاملا مقرون به صرفه است.

وی تاکید کرد: قوانین موجود کشور و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری تاکید ویژه‌ای بر توسعه انرژی‌های تجدیدشونده دارند و در همین راستا، طبق بند 19 قانون بودجه سال 92، در سال گذشته قرارداد احداث 900 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را با بخش خصوصی منعقد کردیم و به جز آن، 418 طرح فعال نیز داریم.

وزیر نیرو ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال‌جاری، 200 مگاوات دیگر به ظرفیت انرژی‌های بادی کشور افزوده شود و ظرفیت انرژی‌های بادی به 300 مگاوات برسد.

وی با بیان اینکه ایرانیان جزو ملت‌های نخستی بودند که حتی پیش از میلاد مسیح، از انرژی باد برای آسیاب استفاده می‌کردند، گفت: کشورمان دارای ظرفیت‌های انرژی بادی خوبی است که باید به‌نحو احسن از آنها استفاده کنیم.

وی در پایان به طراحی بومی توربین‌های بادی در پژوهشگاه نیرو اشاره و ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک، توربین‌های دو مگاواتی و بالاتر با طراحی بومی تولید کنیم.

“عباس علی‌آبادی” مدیرعامل گروه مپنا نیز ضمن تشریح بازدید مقام معظم رهبری از گروه مپنا، گفت: در حین این بازدید، وزیر نیرو سفارش ساخت توربین‌های 280 مگاواتی و بالاتر از نوع کلاس F را به مپنا ارایه کرد.

وی افزود: فناوری تولید این نوع توربین در گروه مپنا وجود دارد اما به‌دلیل عدم وجود تقاضا، تولید نمی‌شود اما اکنون با این سفارش، به سمت ساخت توربین‌های کلاس F که قابلیت تحمل دما تا 1300 درجه سانتی‌گراد را دارند، می‌رویم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا